Przygotowując się do rozszerzania diety, zastanawiamy się nad kolejnością wprowadzanych produktów, ich konsystencji oraz wielkość. Jak często podawać posiłki? Ile powinno zjeść niemowlę? Kiedy wprowadzać alergeny do diety dziecka? Rodzice szukają odpowiedzi u pediatrów, radzą się znajomych bądź rodziny, przeszukują internet w nadziei, że uzyskają odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Nowe standardy i zalecenia, różne treści marketingowe, ulotki, reklamy czy porady osób najbliższych mogą przedstawiać niespójny obraz tego jak rozszerzanie diety powinno wyglądać w praktyce. Jeśli z góry założymy, że każdy posiłek dziecko przyjmie z niemałym entuzjazmem, zje całą porcję a na widok łyżeczki ochoczo będzie otwierać buzię – o frustrację ze strony rodzica, a w konsekwencji również dziecka, nie jest trudno.
Kolejną kwestią nad którą zastanawiają się rodzice, to jaką metodą wprowadzać pierwsze posiłki. BLW czy tradycyjnie łyżeczką? A może trochę tego i tamtego? A jeśli łyżeczka to jaka – plastikowa, metalowa, płaska czy głęboka? Czy talerzyk bądź miseczka jest istotna, na co zwracać uwagę przy wyborze kubka i w jaki sposób uczyć malucha z niego pić? Bidon w 6 miesiącu życia czy poźniej? Są sytuacje, dzieci i rodziny, gdzie rozwiązania nie są jasne i oczywiste, a porady od znajomych czy z internetu nie wystarczają bądź wcale nie pomagają. Wtedy należy zastanowić się na konsultacją u specjalisty.
Logopeda bądź neurologopeda, pracujący z maluszkami, oceni jamę ustną, sposób pobierania pokarmu przez dziecko, zbierze obszerny wywiad w czasie spotkania. Taki specjalista doradzi metodę rozszerzania diety oraz zaleci akcesoria do karmienia. Jeśli w czasie I spotkania zaobserwuje trudności sensoryczne lub motoryczne przy obróbce pokarmu – zaleci ćwiczenia oraz prawidłową stymulację.
Rodzicu, jeśli jesteś przed wyborem pierwszej łyżeczki dla swojego malucha bądź rozpoczęliście już przygodę z rozszerzaniem diety, ale coś Cię niepokoi – umów się na konsultację do logopedy/neurologopedy pracującego z niemowlakami. Przygotuj listę pytań, zabierz ze sobą różne akcesoria, gadżety do karmienia które zdążyłeś już zakupić, nagraj różne filmiki z karmienia i wspólnie ze specjalistą przeanalizuj to, co Ciebie niepokoi bądź zastanawia.
Zadzwoń do nas:
794-069-722
neurologisgabinet@gmail.com
Copyright 2019 ® All rights reserved.